STAJ BAŞVURU REHBERİ

Teşekkülümüz işyerlerinde 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre staj yapacak ortaöğretim öğrencileri ile yaz stajı ve beceri eğitimi yapacak ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerinin staj başvurularına yönelik başvuru aşamaları göstermek için hazırlanmıştır.

Kullanıcı Girişi

Teşekkülümüzde staj yapacak öğrenciler öncelikle e-devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. E- devlet şifresine sahip öğrenciler, www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmaları gerekmektedir.

TC Kimlik No ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.


Staj Başvuru Sayfası

E-devlet sayfasına girişinizi başarılı bir şekilde tamamladığınızda e-devlet ana sayfası ile karşılaşacaksınız. TCDD Staj başvuru sayfasına ulaşabilmek için arama kısmına “staj” yazarak açılacak pencereden “Mesleki Eğitim ve Staj Başvurusu (T.C. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü)” sekmesini seçiniz.

Seçimi gerçekleştirdiğiniz alanda sizi TCDD staj başvuru alanına yönlendirecek uygulamaya sayfası açılacaktır. Buradan uygulamaya git butonunu tıklayarak başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz.

Yönlendirildiğiniz alanda bazı bilgilerinize ihtiyacımız olacak. Bu bilgiler size ulaşabileceğimiz ve staj başvuru sonucunuzu size ulaştırabileceğimiz bilgileri içerecektir.

E-devlet girişi yaptıktan sonra Ad, soyad ve TC Kimlik numaranız sayfada otomatik olarak görünecektir.

Doğum tarihi: Bu kısım Gün/Ay/Yıl olarak doğru bir şekilde girmelisiniz.

E-mail Adresi: Geçerli bir e-mail adresi girişi yapmanız gerekmektedir. Başvuru sonucunuzu ve sizden istenen evraklar bu adresinize yollanacaktır.

Parola: Büyük küçük harf, özel karakter ve sayı içeren bir parola oluşturmanız gerekmektedir.

Tüm bilgileri doğru bir şekilde giriş yaptıktan sonra “KAYIT OL” butonu ile girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Başvuru Yapma

Giriş yaptıktan sonra ilgili duyuruları görebileceğiniz, başvuru yapıp sonuçlarını takip edeceğiniz ve iletişim adresine ulaşabileceğiniz ekran ile karşılaşacaksınız. Bu alanda başvuru yapmak için “Başvuru Yap” butonunu tıklamanız gerekmektedir.

Staj başvurusunda bulunacağınız düzey hangisi ise o alan üzerinden devam etmeniz gerekmektedir. Bunun için başvuru yapacağınız öğrenim düzeyinin seçimini yapınız.

Başvuru alanınızdan sonra kişisel bilgilerinizin olduğu alana geleceksiniz. Bu alanda bilgilerinizi kontrol edebilecek, eksik bilgilerinizi doldurarak güncelleme alanından staj başvuru alanına yönlendirileceksiniz.

Bilgilerinizi güncelledikten sonra staj başvuru sayfası aktif hale gelecektir. Aktif hale gelen staj başvuru sayfasında öncelikle staj yapılacak dönem seçilmelidir.

Staj dönemi seçimi yapıldıktan sonra staj yapacağınız il seçimi yapmalısınız.

İl seçimi yapılmasının ardından teşekkülümüz tarafından seçtiğiniz ile verilen kontenjanlar yer alacaktır. Stajınızı yapmak istediğiniz birimi listeden seçeceksiniz. Dikkat edilmesi gereken kısımlardan biride bölümünüz ile ilgili alanı başvurunuzun onaylanması için doğru seçmeniz olacaktır.

Staj yapacağınız birimi seçtikten sonra eğitim bilgilerinizin sisteme girilmesi gerekecektir. Bu bilgiler sizden daha sonra istenecek evraklardaki bilgiler ile uyuşması gerekecektir.

Yaptığınız başvurunun doğruluğundan emin olduktan sonra oluştur butonuna tıklayınız. Yapılan başvurular üzerinde tekrar düzenleme işlemi yapılamayacağından aşağıdaki ekran gelecek ve başvurunun doğruluğu konusunda size son bir uyarı ekranı getirecektir. Başvurunuzdan eminseniz devam et butonu ile kaydınızı tamamlayabilirsiniz.


Başvuru Görüntüleme

Yaptığınız başvurunuzun sonucunu menü alanında yer alan başvurularım alanından takip edebilirsiniz. Başvurunun onayı, reddi bu alandan görüntüleyebilirsiniz. Teşekkülümüz başvuruların sonuçlarını belirtilen tarihte mail yoluyla da gönderilecektir.


STAJ BAŞVURUSU KABUL EDİLENLERİN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER

 1. Staj için gerekli olan belgeler ile birlikte, staj başlama tarihinde doğrudan staj yapacağınız işyerine başvurunuz.

  Üniversite Stajı İçin İstenen Belgeler :

  • Okullarından alacakları onaylı staj zorunluluk belgesi.
  • Yurt içi veya yurt dışındaki ön lisans ve lisans programlarında öğrenci olduğuna dair öğrenci belgesinin aslı veya tercümesi yapılmış, elçilik onaylı sureti
  • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 87’nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi gereği, iş kazası ve meslek hastalığı sigorta priminin bağlı bulunduğu öğretim kurumu tarafından ödeneceğini gösterir belge.
  • 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • 1 adet vesikalık fotoğraf.
  • Transkript

  Lise Yaz Dönemi Stajı İçin İstenen Belgeler :

  • Okulundan alacağı 3308 sayılı Kanun kapsamında işletmelerde Mesleki Eğitimi sözleşmesi ve 12. Sınıfa göre düzenlenmiş öğrenci belgesi
  • 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • 1 adet vesikalık fotoğraf.
  • 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • T.C.Sosyal Güvenlik Kurumu Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi (Okulu tarafından onaylanmış şekilde öğrenci tarafından işyerine teslim edilecektir.)
  • Okul tarafından onaylanmış 10.sınıf not ortalaması

 2. Genel Müdürlükte staj yapacaklar, staj başlama tarihinde İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı Eğitim Şube Müdürlüğüne(2121 nolu oda) başvuracaklardır.